kwietnia 24, 2020

LAKIERY HYBRYDOWE PO TERMINIE WAŻNOŚCI - CO Z NIMI ZROBIĆ?

przeterminowane lakiery do paznokci

Jestem pewna, że każda z Was ma w swojej kolekcji lakiery hybrydowe, którym skończył się termin ważności. Być może zastanawiacie się, czy nadają się one jeszcze do jakiegokolwiek użytku? Co zrobić jeśli buteleczka jest prawie pełna? Wyrzucić? Zostawić i malować dalej?

Pamiętajcie - zdrowie Wasze i zdrowie Waszych klientek czy koleżanek, nieważne komu robicie paznokcie, jest zawsze najważniejsze. Ono nie ma ceny. Jeśli więc lakier ma datę ważności, oznacza to, że spektrum jego poprawnego działania jest ograniczone. No właśnie... działanie. Czy działanie ma jakiś wpływ na zdrowie?

Co się dzieje z lakierem hybrydowym po terminie?


Lakier hybrydowy sam w sobie się nie zepsuje. Nie pojawią się w nim bakterie i nie rozwiną grzyby. Ale upływ czasu może znacznie wpłynąć na jakość produktu. Zacznijmy od tego, że to nie dzieje się z dnia na dzień - przykładowo jeśli termin ważności lakieru obowiązuje do kwietnia 2020 roku, to nie oznacza, że 30 kwietnia możemy go użyć, a 1 maja już kategorycznie nie. Podejdźmy do tego z głową.

Jeśli lakier od pewnego czasu mocno nam się rozwarstwia - na paznokciu mocno się kurczy, robią się smugi, wytrąca się osad albo lakier zmienia swój kolor... to już pierwsze sygnały, że jest z nim coś nie tak, że termin jego przydatności się kończy, a produkt może nie "pracować" jak dotąd. Co więcej, jeśli dodatkowo naraziliśmy buteleczkę na jakieś ekstremalne zmiany temperatur (zostawiliśmy przy kaloryferze albo na parapecie przy otwartym oknie) liczmy się z tym, że to także może wpłynąć na jego właściwości jeszcze przed upływem terminu ważności.

Stylizacja wykonana przeterminowanymi lakierami może się zdecydowanie szybciej zapowietrzać, żółknąć, kruszyć czy nawet nieprawidłowo utwardzać, a to już bardzo prosta droga do... reakcji alergicznej.

hybrydy po terminie

Używać czy nie?


Pozostawiam to decyzji każdej z Was. Lakiery hybrydowe to produkty chemiczne, a chemia jako tako się nie psuje. Upływ czasu jednak wpływa na właściwości produktu, które z kolei mogą prowadzić do reakcji alergicznych. Czy ja używam takich lakierów? Czasami tak, ale nie aplikuję ich bezpośrednio na płytkę - służą mi jako lakiery do zdobień malowanych już na kolorze bazowym, albo... używam ich do DIY!

kubek pomalowany lakierami
case na telefon hybrydami

Jak wykorzystać lakiery hybrydowe w domu?


Możliwości jest bez liku. Ogranicza nas tylko wyobraźnia...

Sprezentuję Wam w postaci filmików moje 4 pomysły na wykorzystanie lakierów po upływie terminu ważności, licząc, że się zainspirujecie i odmienicie swoje domowe przedmioty. 

Pamiętajcie, żeby w miarę możliwości odpowiednio przygotować powierzchnię przed aplikacją lakieru - dobrze ją zmatowić, a jeśli to niemożliwe, to przynajmniej dobrze odtłuścić za pomocą cleanera, a nawet wykorzystać primer kwasowy, który zwiększy przyczepność.

Jeśli lakierów używamy do ceramiki, ozdabiając na przykład kubki, to pamiętajcie, że powstałe dzieła sztuki raczej nie polubią się ze zmywarką. Sama trzy lata temu przygotowałam dla S. kubek z napisem. W przeciągu tych kilku lat poprawiałam może dwie literki, ale... nigdy nie myłam go w zmywarce.

Dokładny spis produktów znajdzie w opisach po filmami:

Pierścionki z produktów do stylizacji paznokci?


Pomyślałam, że dobrze o tym wspomnieć. Najnowszy trend, który obserwujemy na YouTube, na Instagramie i Facebookach, trochę mnie zaskakuje. Tyle mówi się o uczuleniach, o tym, że produkty do stylizacji paznokci przeznaczone są, jak sama nazwa wskazuje, do... stylizacji paznokci. Trudno mi więc zrozumieć, że powstająca w czasach kwarantanny biżuteria jest tak chętnie noszona, a co jeszcze gorsze... sprzedawana! Pomyślcie dziewczyny i nie prowokujcie losu. To nie jest bezpieczne dla Waszego zdrowia!

Podzielcie się koniecznie pomysłami na to, jak Wy wykorzystałybyście, a może już wykorzystujecie swoje przeterminowane lakiery do paznokci. Co ciekawego udało Wam się stworzyć z ich pomocą? I koniecznie napiszcie, która z moich propozycji najbardziej przypadła Wam do gustu :)


Skorzystacie z pomysłów?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli masz zamiar w swoim komentarzu zostawić mi odnośnik do swojego bloga lepiej od razu wyjdź! ZAKAZ REKLAM I LINKOWANIA. Odwiedzam KAŻDEGO, kto zostawia merytoryczny komentarz, a jeśli mi się podoba zostaję tam na dłużej. Nie potrzebuję specjalnego zaproszenia!
Jednocześnie dziękuję za każde słowo i każdego hejta :*

Copyright © 2017 Pata bloguje