stycznia 23, 2018

BOLT CZY UBER - CZYM NAJBARDZIEJ OPŁACA SIĘ JEŹDZIĆ PO KRAKOWIE?

uber czy taxify

Bolt zadebiutował w grodzie Kraka już jakiś czas temu. Ponieważ jak na studenta (jeszcze) spędzającego piątki na krakowskim rynku przystało zdarza mi się wrócić do domu późno, bo w godzinach, kiedy na kursujący tramwaj trzeba czekać kilkadziesiąt minut (jeżdżą tylko o pełnych godzinach), to często korzystam z usług przewoźników. Jeśli podobnie jak ja szukacie najtańszych opcji powrotu do domu, albo macie w planach odwiedzenie Krakowa w najbliższym czasie w charakterze turystycznym, to ten wpis jest dla Was!

Uber w Krakowie

Uber całkowicie zrewolucjonizował moje postrzeganie przejazdów taksówkami. Jeżdżę nim zdecydowanie najdłużej i już wielokrotnie wywabił mnie z opresji. O ile Kraków, po 6 latach mieszkania w nim znam całkiem nieźle, to ciągle zdarzają się miejsca w które nie wiem jak dojechać, albo jest to zwyczajnie niewygodne.

Proces zakładania konta i pierwszej przejażdżki jest bardzo prosty:
1. Ściągasz aplikację z Google Play/AppStore
2. Podpinasz swoją kartę płatniczą (chill... to na prawdę jest bezpieczne)
3. Zamawiasz Ubera do miejsca w którym aktualnie się zajdujesz. Możesz wyznaczyć także inny adres, dodać przystanek po drodze, ustalić godzinę, a także oszacować dokładny koszt przejazdu.

uber zniżka

Samochody Ubera nie są oznakowane, a kierowcami są prywatne osoby. Nierzadko narodowości ukraińskiej, nierzadko studenci, którzy w ten sposób zarabiają. Kierowca Ubera MUSI mieć minimum 19 lat, czynne prawo jazdy minimum 1 rok, jego auto musi być czterodrzwiowe, mieć mniej niż 10 lat, być zarejestrowane na co najmniej 5 osób, posiadać aktualne ubezpieczenie oraz przegląd, a także być zarejestrowane na terenie Unii Europejskiej.

Kierowcę widzimy na aplikacji - znamy jego imię, widzimy zdjęcie, wiemy jakim samochodem przyjedzie (spoko też ich nie rozpoznaje, ale poza modelem jest kolor i numer rejestracji). Po wybraniu punktu docelowego aplikacja wybiera dla nas najszybszą trasę, a kierowca powinien się co do niej stosować. Powinien - bo czasem dana ulica jest rozkopana lub zamknięta, wtedy logiczne - kierowca pojedzie inną trasą. Jeśli w naszej opinii trasa była za długa, lub kierowca wiózł nas na około możemy złożyć reklamację. Trasa zapisuje się w naszej aplikacji, a także razem z pełnym podsumowanie przychodzi na maila podanego podczas rejestracji.

uber promocje

W Uberze działają tzw. przejazdy rodzinne. Możemy dodać do aplikacji poszczególnych członków, którzy nie posiadają własnego konta lub... karty płatniczej. Kursy odbywają się wtedy na nasz rachunek. Po każdej podroży dostajemy potwierdzenie na naszego maila.

Po każdym kursie oceniamy kierowcę, a kierowca ocenia nas. Skala ocen to 1-5 i NIGDY nie zdarzyło mi się jechać z kimś poniżej średniej 4.85. Ocena ma charakter mocno subiektywny - wiadomo niektóry lubią w samochodzie pomilczeć inni pogadać, a nigdy nie wiadomo na kogo się trafi.

Z kodem lvc13ue na pierwszy przejazd jest 10 zł zniżki. 
Jeśli chcesz zostać kierowcą UBERA to rejestrując się z tego linku masz 100 zł na start.

UWAGA! W Krakowie, dzięki naszym wspaniałym urzędnikom tylko kierowcy taksówek mają wstępu do ścisłego centrum - na Rynek, ulice bezpośrednio do niego przyległe. To oznacza, że zamawiając Ubera musimy wyjść poza tę strefę. Aplikacja wskaże nam najbliższe miejsce.

UWAGA! W Uberze działają ceny dynamiczne. Oznacza to, że cena przejazdu może być mnożona np. x1.3 czy x1.4, wynika to ze wzmożonego zapotrzebowania na samochody lub małej liczby dostępnych kierowców. Raz tak pojechałam do domu za bagatela 30 zł, gdzie cena miejskiej taksówki wyniosłaby połowę mniej!

UWAGA! W Uberze, że nie zapłacisz gotówką, ani płatnością zbliżeniową! Wszystko odbywa się za pośrednictwem aplikacji!

Bolt w Krakowie

Z Bolta korzystałam już będąc w stolicy, wiedziałam więc, że i na południe kiedyś zawita, a wtedy na naszym zmonopolizowanym rynku zacznie się konkurencja. I oto jest! Bolt zawitał na południe i robi wszystko, żeby studentom żyło się jeszcze lepiej.

Także w tym przypadku proces zakładania konta jest prosty i... w sumie identyczny:
1. Ściągasz aplikację z Google Play/AppStore 
2. Podpinasz kartę
3. Śmigasz!

Co więc różni obie aplikacje? Przede wszystkim.... Bolt jest tańszy niż Uber. Odczułam to w Warszawie, pewnie odczuję i w Krakowie. Korzystam jednak z obu aplikacji, bo w jednej czasem promocja, w drugiej brak dostępnych pojazdów, a tu znowu ceny dynamiczne, a tu długi czas oczekiwania na kierowcę. W efekcie zawsze wybieram tańszą opcję i w 80% przypadkach jest to jednak Bolt.

taxify zniżka

Podobnie jak w Uberze możemy śledzić kierowcę, który po nas przyjedzie. Dostajemy na start pełną garść informacji o naszym przewoźniku. Na bieżąco możemy śledzić trasę, którą się poruszamy, a w razie jakichkolwiek wątpliwości możemy złożyć reklamację.

Kierowcę oceniamy po każdym kursie, krążą legendy, że gdy średnia spada poniżej 4.5 gwiazdki kierowcy od razu są usuwani. Nie zdziwmy się też jeśli po wejściu do samochodu okaże się, że nasz kierowca to jednocześnie kierowca Ubera. Jeździłam już z byłymi pracownikami korporacji czy wielkich przedsiębiorstw z ogromnym kapitałem, który porzucili pracę, bo... na kursach zarabiają lepiej. Kupili po cztery smartfony - na każdym mają inną aplikację, a w jeden dobry wieczór są w stanie zainkasować nawet po 500 zł.

taxify promocja

Co przemawia na korzyść Bolta? CENY! Jest to obecnie najtańsza opcja podróżowania po Krakowie! Czego nie ma Bolt, a co ma Uber? Przejazdy rodzinne, może nieco bardziej intuicyjna aplikacja no i... marka. Ale Bolt aktualnie mocno się promuje i myślę, że już jest dla Ubera sporą konkurencją. Druga kluczowa sprawa na plus - w Bolt nie ma mnożników cen - są takie same cały czas.

Z kodem PATABLOGUJEBOLT na start macie 20 zł zniżki na pierwszy przejazd!

Krakowskie alternatywy:

 • iCar - kiedyś najtańsza taksówka zamawiana na Wasze imię
 • FreeNow - podobnie do Bolta i Ubera, ale rzadko zdarzają się promocje, gorsza apka, mniej pojazdów.
 • tradycyjne taksówki - przed którymi Was przestrzegam! Kiedyś odebraliśmy znajomego, który przyjechał z lotniska do Krakowa i wspólnie chcieliśmy wybrać się na rynek. Pan taksówkarz widząc bagaż i nasz brak skupienia na trasie naprawdę perfidnie to wykorzystał i wiózł naokoło. Poza tym ceny taksówek są straszne!

A jeśli lubisz promocje, to zdradzę Ci też, że:

 • na Airbnb mam dla Ciebie 100 zł na pierwszą rezerwację - KLIK
 • na Booking.com mam 50 zł na pierwszą rezerwację - KLIK
 • na Yubi (aplikacji z promocjami i kodami na jedzenie w Krakowie, działającej jak wirtualny portfel i cashback jednocześnie) - mam dla Ciebie 15 zł na jedzonko z kodem: vvs.518
 • na TradeTrackerze mam dla Ciebie 15 zł na start (to platforma z afiliacją, więc jeśli prowadzisz bloga i chcesz co miesiąc dostawać z kilka linków kilkaset złotych - polecam) - KLIK

Off topic promocyjny:

 • ciągle działa -15% na zegarki na danielwellington.com z kodem: patabloguje
 • u Hani w sklepie jest -10% na kosmetyczne zakupy z kodem: pata10
 • na BeGlossy jest -50% na pierwszy box w subskrypcji - KLIK z kodem: ST50PLTo teraz... w drogę i na zakupy!9 komentarzy:

 1. Ja w trójmieście korzystam z aplikacji myTaxi, gdzie baardzo często robią promocje typu 1/3 ceny albo połowa ceny. A że mieszkam teraz z dala od centrum, to często jeżdżę taksówkami i nie wydaję na nie majątku! I do tego są fajne kupony rabatowe typu za polecenie znajomemu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. W Krakowie jeszcze myTaxi nie ma, ale myślę że to kwestia czasu 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Pata, mytaxi w Krakowie jest co najmniej od dwóch lat I całkiem porzuciłam dla nich ubera :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mówisz? Ja po wojażach w Warszawie mam mieszane uczucia. MyTaxi to jednak taksówkarze z krwi i kości, często miałam problem z płatnością, bo aplikacja się wieszała, albo nie łączyła z internetem, a kierowcy jacyś tacy... drętwi.

  OdpowiedzUsuń
 5. Z taksówek prawie w ogóle nie korzystam :) Albo mpk albo mój Seat :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja wychodzę z założenia, że oni mnie mają dowieźć z miejsca A w miejsce B - nawet nieszczególnie lubię z nimi rozmawiać.

  OdpowiedzUsuń
 7. aż dziw, że jeszcze nigdy nie korzystałam z ubera :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Taxify to dno. Kierwcy zrywaja sie po tym jak czekam 5 min. UBER jest drozszy ale jakosc zdecydowanie lepsza. Kierowca cham pisze do mnie po nocy. Imbecyle.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli masz zamiar w swoim komentarzu zostawić mi odnośnik do swojego bloga lepiej od razu wyjdź! ZAKAZ REKLAM I LINKOWANIA. Odwiedzam KAŻDEGO, kto zostawia merytoryczny komentarz, a jeśli mi się podoba zostaję tam na dłużej. Nie potrzebuję specjalnego zaproszenia!
Jednocześnie dziękuję za każde słowo i każdego hejta :*

Copyright © 2017 Pata bloguje