sierpnia 25, 2018

CZY ŚWIATŁO LAMP DO HYBRYD MA SZKODLIWE DZIAŁANIE I MOŻE POWODOWAĆ RAKA SKÓRY?

szkodliwość światła uv

Mit związany z uczuleniem na hybrydy został już przeze mnie obalony, ale powtórzę to jeszcze raz: jeśli uczulenie istnieje, to jestem przypadkiem, który zachorował i cudownie ozdrowiał... A tak poważnie: nie raz, nie dwa nie dopilnowałam czasu utwardzania lakieru. Dziś więc na tapet wędruje kolejne powtarzane przez tysiące ludzi kłamstewko: "Od tych hybryd, to będziesz mieć raka!".

Wielokrotnie podczas pracy słyszałam pytania o szkodliwość światła UV czy LED, wiele osób pisało mi wiadomości na Instagramie o tym, jaka to jestem niemądra, że coś takiego świadomie sobie robię (serio!), że to dopiero wyjdzie za kilka lat, że to sama chemia, że się faszeruję, że "będę naświetlona jak ci po Czarnobylu". Proszę, nie dajmy się zwariować!

ŚWIATŁO LED A UV 

Źródłem światła w lampach LED jest biała dioda elektroluminescencyjna. Z kolei w przypadku świetlówek UV jest to ultrafiolet wytwarzany z użyciem rozprężonych par rtęci, przez które płynie prąd elektryczny. W każdym razie, podstawowe różnice między nimi to:
  • LED - święcą mocniej, utwardzają szybciej, są droższe, a jak padną, to trzeba wymieniać całą lampę, nie utwardzą żeli UV, bo nie emitują światła UV.
  • UV - mają mniejszą moc, utwardzają długo, jak padną, to można dokupić świetlówkę, emitują światło UV.

SZKODLIWOŚĆ LAMP DO MANICURE

Powiedzmy to na samym wstępie - to jedna wielka bujda i gra marketingowa. Nie zdziwię się jak za jakiś czas powstaną preparaty do paznokci, które mają pochłaniać wiązki UV czy coś takiego, bo rękawiczki już widzieliście, nie? A teraz dla cierpliwszych opowiem - dlaczego.

hybrydy wpływ na zdrowie

WPŁYW LAMP UV

Kampanie społeczne bombardują nas informacjami o szkodliwości promieniowania UV. Zapominamy jednak, że dotyczy to w szczególności promieni słonecznych oraz solariów. W badaniach prowadzonych w USA przez Rapid Precision Testing Laboratories naukowcy dowiedli, że praktycznie niemożliwym jest przekroczenie dopuszczalnej dziennej dawki promieniowania przy korzystaniu z lamp UV do paznokci. Co więcej, lampy te w większości emitują promienie UV-A i UV-B w minimalnej ilości. Można z pewnością powiedzieć, że zdecydowanie bardziej szkodliwe jest zwykłe wyjście na zewnątrz w słoneczny dzień.

Musicie też wiedzieć, że skóra dłoni na zewnętrznej stornie jest około 4 razy grubsza niż na policzkach i czole, a także około 3,5 raza bardziej odporna na działanie promieni UV niż na przykład skóra na Waszych plecach. Badania prowadzone przez dr Sayre i dr Dowdy wykazały również, że płytka naturalnego paznokcia jest blokerem promieniowania UV, a jej ochrona jest podobna do tej, jaką zapewnia miejscowe zastosowanie blokera SPF.

Wniosek? Nawet jeśli manicure robiłabym codziennie, albo nawet dwa razy dziennie, nie umrę od tego! W którym momencie więc lampy UV mogą być szkodliwe? Jeśli kupimy wymienne świetlówki z felernego źródła - po taniości, z chińskiego marketu, których emisja promieniowania przekracza normy, albo w drugą stronę - kiedy świetlówki będą za słabe. Wtedy prosta droga do nieutwardzonej hybrydy i "uczulenia".

WPŁYW LAMP LED

Tu sytuacja jest trochę inna. Lampy LED nie emitują promieniowania UV, więc wydawać by się mogło, że są w ogóle pozbawione wad. Otóż szkodliwość dotyczy w tym przypadku nie tyle naszej skóry, ile oczu - migotania diod i wpływu niebieskiego światła.

Nie można mówić o bezpośrednim wpływie na wzrok, bo lampy z reguły są zabudowane, a ich moc nie jest szczególnie wysoka. Niemniej każda z nas, wykonująca samodzielnie manicure hybrydowy czy to sobie, czy klientkom, powinna zadbać o jakość swoich urządzeń i narzędzi.

Niezaprzeczalnie powinnyśmy wymieniać lampy, kiedy diody słabną, zaczynają migać - ma to wpływ na męczenie się gałek ocznych, nawet kiedy nie patrzymy bezpośrednio na lampę. Co więcej, słabe diody prowadzą do nieprawidłowego utwardzenia hybrydy, a co za tym idzie - do uczulenia.

diody led w manicure

Podstawą hybrydowego sukcesu jest więc nie tylko talent, ale i dobre narzędzia pracy. Wybierajcie więc lampy posiadające znak CE oraz odpowiednie certyfikaty. Pozorne oszczędności mogą w przyszłości wiele kosztować. Sama pracuję na lampie 48W od Semilaca, drugą wyjazdową mam 24W. Swoją przygodę natomiast zaczynałam od takiej lampy UV i dokupowałam do niej świetlówki. Więcej o lampach i zestawach startowych możecie przeczytać w innym wpisie.


Dbajcie o siebie i swoje klientki!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli masz zamiar w swoim komentarzu zostawić mi odnośnik do swojego bloga lepiej od razu wyjdź! ZAKAZ REKLAM I LINKOWANIA. Odwiedzam KAŻDEGO, kto zostawia merytoryczny komentarz, a jeśli mi się podoba zostaję tam na dłużej. Nie potrzebuję specjalnego zaproszenia!
Jednocześnie dziękuję za każde słowo i każdego hejta :*

Copyright © 2017 Pata bloguje