marca 16, 2020

DLACZEGO HYBRYDA ODPADA? - 20 NAJCZĘSTSZYCH BŁĘDÓW W MANICURE HYBRYDOWYM


"Pata! Ratunku! Robię paznokcie według instrukcji, dokładnie tak jak pokazują na filmach, a po kilku dniach lakier odchodzi płatami. Co robię źle?" - nie zliczę ile razy już próbowałam odpowiadać na takie pytania na Instagramie. I wiecie co? Nigdy, no naprawdę NIGDY nie ma tylko jednej przyczyny. 

Na potrzeby internetowych poszukiwań rozwiązań zagadki zebrałam w jednym poście wszelkie możliwe przyczyny, dlaczego hybryda odpada Wam po kilku dniach lub się nie trzyma. Sądzę, że w obecnej sytuacji, kiedy większość z nas uziemiona jest w domu, salony kosmetyczne przestały pracować i zaraz pół Polski zacznie samodzielnie robić paznokcie, ten tekst się przyda.

Podzieliłam odpowiedzi na kilka kategorii - problemy związane ze sprzętem, z techniką wykonywania oraz oczywiście ze zdrowiem i stanem Waszych paznokci. Sprawdźcie poniższe propozycje, może jest coś, co w swoim przypadku możecie jeszcze poprawić.

KWESTIE ZDROWOTNE
 1. Problemy z hormonami - odpadanie hybryd może mieć związek z zaburzeniami hormonalnymi. Może, ale nie musi. Sama borykam się z niedoczynnością tarczycy i nie widzę żadnego wpływu na przyczepność hybryd do mojej płytki paznokcia.
 2. Tłusta płytka paznokcia - zdarza się, że jesteśmy posiadaczkami tłustej płytki paznokcia. Jak się to objawia? Nasze naturalne paznokcie są wtedy bardzo błyszczące, idealnie gładkie, taka nasza natura. Jak sobie pomóc, żeby zminimalizować ryzyko odpadania? Bardzo dokładnie zmatowić płytkę i użyć primera. Jeśli nie wiesz, czy wybrać primer kwasowy czy bezkwasowy - koniecznie zajrzyj do tego wpisu.
 3. Zdeformowana płytka paznokcia - pamiętajcie dziewczyny, że paznokcie rosnące do góry, orle paznokcie, krzywa i zdeformowana płytka wymaga budowy paznokcia na nowo. Nie możemy tak po prostu pokryć jej bazą, kolorem, topem i koniec. Dopiero poprawnie wypracowana płytka daje Wam gwarancję trwałości stylizacji.
 4. Choroby płytki - nie oszukujmy się, to temat, którego każda z nas chciałaby uniknąć, lecz jeśli mimo wysiłków, starania i poprawnego wykonywania stylizacji Twoje hybrydy ciągle odpadają, przyjrzyj się dobrze swojej płytce. Czy nie dzieje się z nią nic niepokojącego?
 5. Krucha i rozdwajająca się płytka - pamiętajcie, że nawet najlepiej zrobiona stylizacja może nie trzymać się, gdy kondycja Waszych paznokci jest bardzo zła. Jak dbam o swoje paznokcie od wewnątrz? O tym pisałam we wpisie - „Hybrydy zniszczyły mi paznokcie".
TECHNIKA WYKONYWANIA STYLIZACJI
 1. Niepoprawne zdjęcie poprzedniej masy - aceton nie odmoczył wszystkiego? Nie dojechałaś frezarką w zagłębienia? Pamiętaj, że każdy fragment starej stylizacji pozostawiony na paznokciach będzie utrudniał Ci prawidłowe rozprowadzenie koloru przy kolejnej. Zastanawiasz się, czemu stylizacja odpryskuje? Czemu tworzą się brzydkie zadziory, a skórki się zalewają? To odpowiedź.
 2. Zalane skórki = zapowietrzenia - jedna z najczęstszych przyczyn odpadania hybrydy, więc jak jej zaradzić? Poprawnie ściągnąć poprzednią stylizację, a następnie opracować i maksymalnie odsunąć skórki przed aplikacją lakieru. Jeśli jednak nie chcemy ich ruszać, zachować minimalny odstęp od wałów górnych i nie starać się na siłę upychać lakieru w ich okolicy. Przy aplikacji koloru blisko skórek warto pamiętać o maksymalnie cienkich warstwach i pomóc sobie cienkim pędzelkiem.
 3. Słabe zmatowienie płytki - dziewczyny, które dopiero zaczynają swoją przygodę z hybrydami, często pomijają ten ważny krok. Dlaczego? Bo boją się uszkodzeń płytki. Praca bloczkiem polerskim czy pilnikiem z delikatną gradacją po płytce paznokcia je przeraża, ale to jeden z ważniejszych, o ile nie najważniejszy, punkt wykonywania manicure hybrydowego. W dużym skrócie - matowienie sprawia, że nasza płytka staje się powierzchnią delikatnie chropowatą, ale są to naprawdę MIKRORYSKI. Dzięki temu baza dosłownie wpływa w zagłębienia i się na nich zahacza, a o to w tym wszystkim chodzi. Czym jest gradacja i jaką wybrać do matowienia? Sprawdź w TYM wpisie.
 4. Niedokładne zabezpieczenie wolnego brzegu/podpiłowywanie pilnikiem - ile razy zdarzyło Ci się przejechać pilnikiem po krawędziach już po skończonej stylizacji? Albo nie domalować końca? A wiesz, że to już jest potencjalna droga do zapowietrzeń przy wolnym brzegu i rozwarstwiania się stylizacji? Pamiętaj o tym przy kolejnej stylizacji.
 5. Za krótki czas utwardzania - czasem nam się spieszy i wydaje nam się, że przecież pięć sekund mniej nie zrobi większej różnicy. O ile w przypadku mało napigmentowanych lakierów może to jakoś przejdzie, to gdy przychodzi do mocnych, nasyconych kolorów może skończyć się odpadaniem stylizacji, a co gorsza - reakcją uczuleniową.
 6. Przemywanie warstwy dyspersyjnej - dyspersja jest lepką warstwą, która po utwardzeniu lakieru pozostaje na płytce paznokcia (nie dotyczy produktów no wipe). Nie przemywamy jej malując paznokcie, a jeśli już nam się to zdarzy (bo w międzyczasie do paznokcia przylepi się kurz albo inne zabrudzenia) warto ponownie delikatnie zmatowić warstwę.
 7. Nieodparowania cleanera - przemywając płytkę paznokcia w celu jego odtłuszczenia pamiętajmy, żeby nie brać się za malowanie zbyt szybko. Poczekajmy, aż produkt odparuje. W przeciwnym razie nakładany kolor będzie się kurczył, a przyczepność produktu się zmniejszy.
 8. Brak primera - możesz mieć najzdrowszą na świecie płytkę, pięknie odsunięte skórki, książkowo wykonywać stylizację, ale ciągle coś nie gra i hybryda odpada? Wypróbuj primer - produkt zwiększający przyczepność płytki. W 90 przypadkach na 100 okazuje się on strzałem w dziesiątkę!
 9. Za grube warstwy lakieru - po pierwsze zbyt grube warstwy wyglądają strasznie nieestetycznie, po drugie wpływają na trwałość stylizacji. Szczególnie w przypadku długich paznokci, kiedy wolny brzeg zaczyna być dłuższy niż płytka paznokcia. Więcej wcale nie znaczy lepiej.
KWESTIE SPRZĘTOWE/PROBLEMY TECHNICZNE
 1. Słaba lampa - moje pierwsze hybrydy odpadły w całości po kilku godzinach noszenia. Dlaczego? Użyłam do ich utwardzenia… latarki LED. Nie jestem z tego dumna, ale każdy kiedyś zaczynał. Startując jednak dziś, kiedy na rynku pełno jest super sprzętu, zdecyduj się od razu na lampę LED min. 24W - gwarancja mocy uchroni Cię przed odpadaniem hybrydy i… uczuleniami!
 2. Lampa w drugą stronę - jeśli jesteś posiadaczką lampy-mostka, której diody nie są ułożone równomiernie, tylko wyginają się w łuk - zwróć uwagę czy dobrze wkładasz rękę. Może światło świeci na Twoją dłoń zamiast na paznokcie?
 3. Przeterminowane produkty - każdy produkt ma jakiś swój termin przydatności do użycia. Po tym okresie może on tracić swoje właściwości. Nie ryzykuj swojego zdrowia i nie używaj produktów przeterminowanych lub pochodzących z wątpliwego źródła.
NISZCZENIE STYLIZACJI
 1. Uszkodzenia mechaniczne - złamany paznokieć sklejony na szybko bazą albo inna deformacja wskutek uszkodzenia mechanicznego to także podstawa do rozpoczęcia stylizacji od zera, czyli skrócenia paznokcia i budowy na nowo. W przeciwnym razie licz się z tym, że lakier zacznie pękać razem z pękającą płytką.
 2. Praca rękami (stukanie w klawiaturę, zbieranie drobnych z lady itp.) - być może nawet nie zwracasz na to uwagi, ale właśnie takie codzienne czynności mogą wpływać na trwałość Twojego manicure hybrydowego. Pracujesz w kawiarni? Zbierasz drobne z lady albo siedzisz w korporacji za biurkiem i przez osiem godzin tłuczesz paznokciami w klawiaturę? To drobne czynności, które nie mają dużego i bezpośredniego wpływu, ale przyczyniają się do powolnego niszczenia stylizacji (wiadomo, że nie ograniczymy ich do zera).
 3. Przewlekłe moczenie dłoni (mycie naczyń, basen itd.) i praca z chemią - pamiętajmy, żeby do wszelkich prac domowych używać rękawiczek, które w pewnym stopniu ograniczą wpływ wody na paznokcie, a także ograniczą styczność z detergentami. Wiadomo, że to zasada, której nie zastosujemy na basenie. Jednak jestem pewna, że nawet codzienne pływanie nie wpłynie negatywnie na prawidłowo wykonany manicure.
Dajcie mi znać w komentarzu, czy post okazał się dla Was pomocy i czy wyeliminowałyście problem odpadania paznokci hybrydowych? A może same jesteście w stanie dodać coś do tej listy? Napiszcie koniecznie jaka jest Wasza historia? :)

Jak długo już robicie sobie hybrydy?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli masz zamiar w swoim komentarzu zostawić mi odnośnik do swojego bloga lepiej od razu wyjdź! ZAKAZ REKLAM I LINKOWANIA. Odwiedzam KAŻDEGO, kto zostawia merytoryczny komentarz, a jeśli mi się podoba zostaję tam na dłużej. Nie potrzebuję specjalnego zaproszenia!
Jednocześnie dziękuję za każde słowo i każdego hejta :*

Copyright © 2017 Pata bloguje