lipca 31, 2021

FOLIA TRANSFEROWA - JAK JEJ POPRAWNIE UŻYWAĆ? PAZNOKCIE Z UŻYCIEM FOLII TRANSFEROWEJ

folia transferowa jak używać?

Mimo że raczej jestem zwolenniczką zdobień na paznokciach wykonywanych samodzielnie, to mam za sobą przygody ze stemplami, naklejkami wodnymi, czy foliami transferowymi. Mało tego, ja nadal używam ich do urozmaicenia moich prac. O ile stemple czy naklejki są dość proste w użyciu, to folia transferowa, szczególnie aplikowana na całą płytkę paznokciach potrafi przysporzyć problemów, ale... tylko na początku!

Czym jest folia transferowa?

Jak sama nazwa wskazuje, taka folia transferuje, przenosi na nasze paznokcie pewien wzór, kolor, lub efekt. Kupujemy ją najczęściej w postaci zwiniętego w rulon kawałka lub poskładaną w opakowaniu. Z własnego doświadczenia powiem Wam, że ona chyba nigdy się nie kończy. Zawsze zostaje jakiś fragment do wykorzystania.

folia transferowa w kawałku

Rodzaje folii transferowej

Dostaniemy ją we wszystkich możliwych kolorach, z różnym wykończeniem. Uzyskamy dzięki niej efekty, o których nam się nie śniło - efekt metalicznej poświaty, trójwymiarowe wzory, czy bardzo misterne koronki, a to ciągle nie wszystko. Jedyne co nas ogranicza - to własna wyobraźnia. Ilu producentów, tyle rodzajów folii!

Co jest potrzebne zrobienia paznokci z efektem folii?

 • folia - to jasne jak słońce, najlepiej kilka kolorów i rodzajów
 • baza, lakier hybrydowy - szczególnie wtedy, kiedy nasza folia jest koronką bez tła. Jeśli jednak zdecydujemy się na pokrycie całej płytki paznokciach kryjąca folią, np. efektem marmuru, to wtedy tło nie jest konieczne
 • nożyczki - to wycięcia pożądanego kształtu folii
 • klej do folii transferowej - z którego pomocą aplikacja folii transferowej nie będzie stanowiła żadnego problemu. Folię możemy równie dobrze aplikować na dyspersję koloru lub żelu do zdobień, ale nigdy nie mamy gwarancji, że odbije się równomiernie. O tym więcej poniżej.
 • pusher lub drewniany patyczek - do dociśnięcia folii do płytki paznokcia, szczególnie przy krawędziach, w miejscach trudniej dostępnych
 • top - do zabezpieczenia całej stylizacji.
folia na paznokcie
marmurek na paznokciach

Jak aplikować folię transferową na paznokcie?


metoda na klej

Moja ulubiona i dająca pewność, że folia przylepi się dokładnie w to miejsce, w które chcemy. Wada? Klej lubi żółknąć, więc jeśli pokrywamy nim całą płytkę z białą hybrydą jako tło, a folia ma ażurkowy wzór - jest szansa, że po kilka dniach nasza stylizacja zmieni odcień.

Klej daje nam jednak możliwość bardzo precyzyjnej aplikacji folii. Z pomocą pędzelka możemy nanieść go w konkretne miejsce, w dowolnym kształcie i tym samym odbić tylko fragment. Ważne - klej po naniesieniu na paznokieć UTWARDZAMY W LAMPIE, a dopiero potem aplikujemy folię.

klej do folii transferowej
jak aplikować folię transferową?

metoda na dyspersję

Folię transferową możemy aplikować na lepką warstwę tzw. dyspersję czy warstwę inhibicyjną, która pozostaje na lakierze po utwardzeniu (uwaga - nie wszystkich!). W tym przypadku po utwardzeniu ostatniej warstwy lakiery wystarczy szybkim ruchem przyłożyć folię do paznokcia matową stroną, porządnie docisnąć i oderwać. Jeśli nie chcemy pokryć całej płytki paznokcia, a jedynie odbijać folię "kleksami",  ta metoda będzie wystarczająca.

Dla porównania zobaczcie poniżej efekt odbicie tej samej folii na dwie metody:

odbijanie folii na paznokciach
rodzaje folii transferowej

Problemy pojawiające się przy aplikacji

 • folia mimo dokładnego dociśnięcia słabo się odbija - jeśli odbijaliśmy folię na dyspersji to jest to dość częsty problem. Jego rozwiązaniem jest klej - trzyma mocniej niż lepka warstwa
 • folia nie dopasowuje się do paznokcia - przede wszystkim przed jej aplikacją dobrze z całej rolki wyciąć mały kawałek. Jeszcze lepiej będzie jeśli jedną jej krawędź dotniemy do półkola, tak aby idealnie wpasowała się pod skórki.
 • folia zagina się przy odbijaniu - to zupełnie normalne. Folia jest prosta i płaska, nasz paznokieć półokrągły i wypukły, nie ma możliwości, żeby całą swoją powierzchnią przylgnęła do paznokcia. Przy odbijaniu pomocny będzie patyczek lub pusher, żeby dokładnie docisnąć ją w każdym miejscu. Zagniecenia po pokryciu topem znikną.
 • folia się zagina
 • folia w ogóle się nie odbija - to może być kwestia bardzo słabej dyspersji lakieru hybrydowego lub jej braku, albo odbijania folii złą stroną.
 • wzór nie odbił się na całym paznokciu - jeśli zależy nam na gładkiej tafli i precyzyjnym wzorze, to dobijanie musimy powtórzyć od początku (zmatowić, ponownie nałożyć klej lub lakier, odbić folię). W niektórych przypadkach np. przy krawędziach możemy pomalować brakujące miejsca raz jeszcze klejem, utwardzić i ponownie odbić folię. 

Stylizacja paznokci z użyciem folii transferowej

Żeby nie było za dużo teorii, pokaże Wam też, jak wygląda to u mnie. Poniżej możecie zobaczyć kilka stylizacji z wykorzystaniem folii transferowej, a także film z jej aplikacją.

folia transferowa na paznokciach
jak aplikować folię na paznokcie


Miałyście okazję już używać folii?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli masz zamiar w swoim komentarzu zostawić mi odnośnik do swojego bloga lepiej od razu wyjdź! ZAKAZ REKLAM I LINKOWANIA. Odwiedzam KAŻDEGO, kto zostawia merytoryczny komentarz, a jeśli mi się podoba zostaję tam na dłużej. Nie potrzebuję specjalnego zaproszenia!
Jednocześnie dziękuję za każde słowo i każdego hejta :*

Copyright © 2017 Pata bloguje